História

Vysnívaný rodinný rezort v nádhernom prostredí malebného Podpoľania. Taký je Masarykov dvor, ktorý sa na rozdiel od novovybudovaných komplexov môže pýšiť bohatou históriou a silným príbehom. Na mieste súčasného Masarykovho dvora vo Vígľaši – časť Pstruša totiž už koncom 19-teho storočia stál hospodársky dvor, ktorý neskôr slúžil ako poľnohospodárske družstvo. V roku 1920 patrilo toto miesto dokonca k najlepšie prosperujúcemu poľnohospodárskemu a potravinárskemu komplexu v celom Československu.

Fungovala tu syráreň, pálenica, vodný mlyn s elektrickou centrálou, moderné dielne aj stanica na triedenie a čistenie osiva. V 90-tych rokoch ešte areál využívali poľnohospodári, no  postupne začal upadať, až po ňom ostali iba prázdne a chátrajúce budovy. Spustnuté niekdajšie kravíny či stajne pre ošípané však trhali srdce miestnym Podpoľancom. Často okolo nich prechádzal aj súčasný majiteľ Masarykovho dvora Martin Malatinec a v hlave mu skrsla myšlienka vrátiť miestu niekdajšiu slávu. Chcel spojiť históriu, tradície aj turistické zázemie a v malebnom Podpoľaní vytvoriť oázu pre všetky vekové kategórie.

Rodinný rezort Masarykov dvor bol opäť otvorený v roku 2015, čomu predchádzalo dlhoročné majetkovoprávne usporiadanie a takmer tri roky trvajúca rekonštrukcia. Všetko vynaložené úsilie a čas však stálo za to. K penziónu, reštaurácii, koniarni s jazdiarňou či kongresovej sále postupne pribudlo wellness, vyhliadková veža, športoviská, krásne inkluzívne detské ihrisko a mnoho ďalšieho. Rezort má svoj pivovar aj predajňu s vlastnými a miestnymi produktmi ako sú mlieko, syry či mäso.

A hoci sa za tie roky všeličo zmenilo, meno ostalo. Názov „Masarykov dvor“ získal poľnohospodársky areál úradným rozhodnutím ešte počas obdobia prvej Československej republiky, ktorej prvým prezidentom bol T. G. Masaryk. 

prelom 19. a 20. storočia

Prvá zmienka

Majer na Pstruši postavili niekedy na prelome 19. a 20. storočia. Za stavbou stál vtedajší majiteľ vígľašského panstva Mikuláš Kiss.

1905

Zmena majiteľa

V roku 1905 odkúpil od Kissovcov dvor poľný maršal Friedrich von Österreich, ktorý dal majeru súčasnú podobu.

11.2.1929

Historicky najnižšia teplota vzduchu na Slovensku

Presne 11. februára 1929 bola na meteorologickej stanici Vígľaš-Pstruša zaznamenaná vôbec najnižšia minimálna teplota vzduchu v období meteorologických meraní a pozorovaní na území Slovenska, -41,0 °C. Dôsledky takto silných mrazov boli pre dnešnú generáciu ľudí takmer nepredstaviteľné: stromy praskali, rieky zamŕzali až do dna a vtáky padali mŕtve na zem. Stanica Vígľaš-Pstruša bola založená v roku 1883, vtedy sa tu merali len atmosférické zrážky. Neskôr pribudli aj teplota a vlhkosť vzduchu. Pozorovalo a meralo sa na nej 3-krát denne, pričom teplota vzduchu bola zaznamenávaná s presnosťou na 1 °C a takto sa vedie aj teplotný rekord: –41,0 °C.

2012

Pôvodný stav pred rekonštrukciou

21.2.2015

Prve slávnostné otvorenie

Slávnostné otvorenie prvej etapy bol v sobotu 21. februára 2015 a to penzión a reštauráciu a tiež koniareň s krytou jazdeckou halou.